{gallery}kursy/proj/ar{/gallery}
Kurs wybieralny realizowany na semestrze II studiów II stopnia.
W trakcie kursu pomożemy Ci zidentyfikować ryzyka charakterystyczne dla poszczególnych gałęzi transportu. Poznasz różne metody analizy ryzyka i nauczysz się ich praktycznego zastosowania w procesach decyzyjnych związanych z organizacją transportu. Dzięki zajęciom prowadzonym przez specjalistów z różnych gałęzi transportu, poznasz specyfikę zagrożeń i metod zarządzania ryzykiem występujących w różnych systemach transportowych. Wykłady prowadzone w formie dyskusji i analizy przypadków pozwolą Ci lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia. Analizy przygotowywane w ramach projektu potwierdzą nabyte umiejętności, ale umożliwią Ci również rozpoznanie trudności i wymagań związanych z przygotowaniem wartościowej oceny ryzyka i jej wykorzystania w procesach decyzyjnych menedżerów.
Prowadzący zajęcia: dr hab. Agnieszka Tubis, prof. Uczelni; dr inż. Franciszek Restel; dr inż. Emilia Skupień; dr inż. Tomasz Kisiel; mgr inż. Mateusz Rydlewski; mgr inż. Szymon Haładyn
{gallery}kursy/woda/btt{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze VII studiów I stopnia.
W trakcie wykładu dotyczącego bezpieczeństwa towarów na statkach poznasz zachowanie statku na fali oraz pojęcie wysokości metacentrycznej. Przedstawione zostaną zasady zabezpieczania poszczególnych ładunków i ogólnie ształowania statków oraz przepisy mówiące o bezpieczeństwie załadunku i przewozie statkami morskimi i śródlądowymi.
Prowadząca zajęcia: dr inż. Emilia Skupień
{gallery}kursy/woda/ht{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze I studiów I stopnia.
W trakcie wykładu dotyczącego żeglugi śródlądowej poznasz historię śródlądowego transportu wodnego w ogóle, a szczególnie sytuację na Odrze w ostatnim stuleciu.
Prowadząca zajęcia: dr inż. Emilia Skupień
{gallery}kursy/woda/it{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze II studiów I stopnia.
W trakcie wodnej części kursu poznasz podstawowe budowle hydrotechniczne. Zostaniesz zaznajomiony z zasadami działania podnośni, pochyli i elementami stopni wodnych. A to wszystko na siatce polskich i europejskich śródlądowych dróg wodnych. Dowiesz się jakie są metody użeglownienia i regulacji rzek. Opowiemy Ci o budowie portów rzecznych i morskich. Uzyskasz wiedzę o gospodarce wodnej.
Prowadząca zajęcia: dr inż. Emilia Skupień
{gallery}kursy/drogi/ladunkoznawstwo{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze VI studiów I stopnia.
To przedmiot, na którym poznasz technologie specjalizowane w transporcie ładunków, nie tylko w transporcie drogowym, ale również w kolejowym, lotniczym i morskim. Dowiesz się jak przechowywać wybrane rodzaje ładunków, jak się przygotować do przewozu, jak zabezpieczyć ładunek, jaką należy mieć dokumentację w trakcie transportu. Omówimy specjalizowany transport od przewozu mleka po transportowanie najcięższych i największych ładunków.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Mateusz Zając
Kurs realizowany na semestrze I studiów II stopnia.
Kurs składa się z 15 godzin wykładu oraz 30 godzin zajęć laboratoryjnych. Wykład prowadzony jest w formie prezentacji multimedialnej przedstawiającej zarówno metodykę, metody modelowania jak i ich odniesienie do procesów transportowych, które studenci znają z rzeczywistości. W ramach części zadań laboratoryjnych studenci wykorzystują pozyskaną wiedzę do modelowania zadanych przypadków procesów, w drugiej części spotkań – ich zadaniem jest: pomiar, określenie metody modelowania, opracowanie i badanie modelu rzeczywistego procesu transportowego, który samodzielnie wybiorą. Zadania zaplanowane są w taki sposób, aby przygotować studentów m.in. do: samodzielnej identyfikacji granic procesu transportowego, zmiennych wejściowych i wyjściowych w procesie, właściwych metod modelowania i wnioskowania na podstawie badania modelu w celu realizacji zadanego celu modelowania.
Prowadząca zajęcia: dr inż. Anna Jodejko-Pietruczuk
Kurs wybieralny realizowany na semestrze I studiów II stopnia.
Procesy transportowe są integralną częścią systemów logistycznych, które funkcjonują w różnych typach przedsiębiorstw. Celem tego przedmiotu jest przedstawienie studentom procesów transportowych jako kluczowego elementu funkcjonujących sieci logistycznych. W związku z tym w ramach wykładów poznasz nie tylko modelowe podejście do organizacji procesów transportowych, ale przede wszystkim praktyczne rozwiązania stosowane obecnie w przedsiębiorstwach będących uczestnikami łańcuchów dostaw. Dzięki doświadczeniu konsultingowemu prowadzących poznasz bieżące wyzwania, przed którymi stają obecnie koordynatorzy transportu oraz dyrektorzy logistyki w przedsiębiorstwach produkcyjnych i handlowych. W ramach zajęć projektowych sam wystąpisz w roli konsultanta, który zaprojektuje system obsługi transportowej w wybranym przedsiębiorstwie. Na zajęciach kierujemy się maksymą: Nie sztuka wyprodukować – sztuka dostarczyć na czas.
Prowadzący zajęcia: dr hab. Agnieszka Tubis; prof. uczelni, mgr inż. Mateusz Rydlewski
{gallery}kursy/woda/st{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze V studiów I stopnia.
W trakcie wodnej części kursu poznasz klasyfikację statków morskich i śródlądowych. Zostaniesz zaznajomiony z konstrukcją statków, zasadami przyznawania klasy i dopuszczalnych rejonach pływania jednostek. Bliżej przyjrzymy się stateczności statków, właściwościom manewrowym i charakterystykom napędowym. Omówione zostaną układy napędowe i sterowe. Dodatkowo przedstawione zostaną zasady obliczania kosztów transportu wodnego, zużycie energii i wpływ tej gałęzi transportu na środowisko. Również w ramach części wodnej, wprowadzone zostaną podstawy hydrotransportu.
Prowadząca zajęcia: dr inż. Emilia Skupień
{gallery}kursy/drogi/st{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze I studiów I stopnia.
W trakcie kursu dowiesz się czym jest system transportowy, z czego się składa i jaki ma to związek z praktycznym podejściem do kreowania polityki transportowej. Po tych zajęciach będziesz wiedzieć dlaczego dana gałąź transportowa działa w ten a nie inny sposób, z czego wynikają aktualne i przyszłe uwarunkowania techniczne, a także zrozumiesz, jakie znaczenie ma ekologia w projektowaniu systemu transportowego. Teoria podana w możliwie najbardziej praktyczny sposób.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Mateusz Zając
{gallery}kursy/woda/stwir{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze II studiów II stopnia.
W trakcie tego kursu poznasz systemy eksploatacji statków śródlądowych i morskich. Przedstawiona zostanie rola transportu wodnego w gospodarce światowej i lokalnej. Usłyszysz o metodach zarządzania procesami transportowymi przez operatorów morskich, o sposobach doboru tras w rejsach transoceanicznych oraz o sposobach szacowania wpływu pogody na przebieg i koszty rejsu. Ponadto przedstawiony zostanie system transportu rurociągowego, jego rola w wymianie handlowej i w gospodarce komunalnej kraju. Poznasz podstawowe cechy transportu rurociągowego, dobór elementów sieci (rurociągów, pomp) i koszty budowy.
Prowadząca zajęcia: dr inż. Emilia Skupień