Studiuj z nami
NOWY TRANSPORT
od października 2023 ulepszony plan studiów
W
wykład
S
seminarium
C
ćwiczenia
P
projekt
L
laboratorium

Kurs realizowany na semestrze IV studiów I stopnia.

Dzięki zajęciom nabędzisz podstawową wiedzę z zakresu programowania liniowego uwzględniającą jej aspekty aplikacyjne. W trakcie kursu zdobędziesz umiejętności formułowania problemów optymalizacyjnych w procesie podejmowania decyzji z dziedziny obsługi transportowej rynku, lokalizacji środków dystrybucji, organizacji i zarządzania, a także optymalizacji konstrukcji, technologii oraz systemów. Nabędziesz umiejętności rozwiązywania problemów optymalizacyjnych z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego.
Po odbyciu zajęć będziesz: posiadać wiedzę w zakresie programowania liniowego i metod wspomagania podejmowania decyzji optymalnych; znać podstawy programowania liniowego, znać zasadę działania algorytmu simpleksu, posiadać wiedzę z zakresu budowy modeli dualnych, mieć wiedzę o metodach analizy wrażliwości rozwiązania optymalnego, znać podstawy kompleksowej analizy rozwiązania optymalnego; będziesz posiadać wiedzę dotyczącą programowania dyskretnego i podstawowe algorytmy, znać podstawowe algorytmy rozwiązywania zadań transportowych zbilansowanych, znać podstawy formułowania i rozwiązywania zadań związanych z minimalizacją pustych przebiegów, znać podstawy teorii grafów i zastosowania jej do rozwiązywania zagadnień związanych z zarządzaniem projektami. Będziesz potrafić poprawnie formułować modele decyzyjne o charakterze inżynierskim i rozwiązywać je z wykorzystaniem programów komputerowych, potrafić sformułować proste zadanie decyzyjne i rozwiązać je metodą geometryczną oraz zinterpretować poprawnie uzyskane wyniki, potrafić sformułować złożone zadanie decyzyjne w postaci klasycznej i kanonicznej oraz rozwiązać je z wykorzystaniem algorytmu sympleksu. Nabędziesz umiejętność sformułowania zadania dualnego, rozwiązać je i wyniki przenieść do zadania prymalnego, potrafić przeprowadzić analizę postoptymalizacyjną rozwiązania optymalnego, potrafić znaleźć rozwiązanie optymalne w dziedzinie liczb całkowitych, potrafić sformułować i rozwiązać zadanie transportowe zbilansowane. Będziesz także potrafił poprawnie korzystać z teorii grafów, potrafić narysować drzewo decyzyjne, rozwiązać zagadnienie maksymalizacji przepływu w sieci, potrafić podzielić projekt na czynności składowe, narysować sieć powiązań, znaleźć ścieżkę krytyczną, przeprowadzić analizę czasowo-kosztową a także obliczyć prawdopodobieństwo ukończenia projektu w zadanym czasie.

Prowadząca zajęcia: dr inż. Anna Jodejko-Pietruczuk

W
wykład
S
seminarium
C
ćwiczenia
P
projekt
L
laboratorium
  • log1

Kurs realizowany na semestrze IV studiów I stopnia.

Na podstawach logistyki można się dowiedzieć dlaczego centra logistyczne są szkieletem działania transportu, w którym sprawnie działają systemy automatycznej identyfikacji jak kody kreskowe czy RFID, pozwalające identyfikować jednostki ładunkowe i pojazdy. Zaś pozycję pojazdu, stan ładunku i godzinę pracy kierowcy w każdej chwili są dostępne na tablicy synoptycznej. Przed egzaminem w lutym przestanie być tajemnicą e-podpis, dokumenty celne, faktury, karnety TIR w systemie EDI.

Prowadzący zajęcia: dr inż. Paweł Zając

W
wykład
S
seminarium
C
ćwiczenia
P
projekt
L
laboratorium

Kurs realizowany na semestrze IV studiów I stopnia.

Dzięki kursowi będziesz mieć szczegółową wiedzę z zakresu zasad projektowania elementów, podzespołów i zespołów środków transportu oraz budowy części maszyn (m. in. połączeń, przekładni i struktur podporowych) stosowanych w środkach transportu i eksploatacji i niezawodności środków transportu. Przedstawimy i omówimy Ci takie zagadnienia jak: kryteria oceny konstrukcji elementów środków transportu; ttechnologiczność konstrukcji elementów środków transportu; normalizacja w projektowaniu; dokładność wykonania elementów maszyn; wybrane zagadnienia tribologiczne; konstrukcje stalowe, połączenia rozłączne i nierozłączne; podstawowe zjawiska mechaniczne i energetyczne w elementach składowych środków transportu; wały maszynowe, osie, przeguby; analiza drgań wału maszynowego; łożyska toczne i ślizgowe; wyznaczenie charakterystyk łożyska ślizgowego; elementy sprężyste; rola przemieszczeń w projektowaniu elementów maszyn; resorowanie w środkach transportu; uszczelnienia; sprzęgła i hamulce; procesy cieplne w elementach maszyn; przekładnie zębate (prawo zazębienia, zarysy, charakterystyka zazębień cykloidalnych i ewolwentowych, korekcja zazębienia, model zęba w obliczeniach wytrzymałościowych, rozszerzenie na koła o zębach skośnych i koła stożkowe); przekładnie obiegowe i falowe w środkach transportu; przekładnie ślimakowe i śrubowe; budowa i działania przekładni łańcuchowych, cięgnowych, ciernych.

W
wykład
S
seminarium
C
ćwiczenia
P
projekt
L
laboratorium
  • srodki2
  • srodki1
  • srodki3

Kurs realizowany na semestrze IV studiów I stopnia.

W trakcie kursu poznasz podstawy budowy pojazdów szynowych. Dowiesz się jakimi zasadami kierują się konstruktorzy pojazdów szynowych, jak powstaje dokumentacja konstrukcyjna. Następnie omawiamy budowę torów kolejowych, rodzaje podkładów, szyn, zasady ich układania. Kolejny etap to układy biegowe pojazdów szynowych oraz budowa wózków zwrotnych wagonów towarowych i pasażerskich. Kolejne wykłady dotyczą: urządzeń cięgłowo-zderznych, hamulców kolejowych, budowy pojazdów trakcyjnych, budowy nadwozi wagonów towarowych i osobowych. W amach kursu odwiedzisz tereny kolejowe, w tym lokomotywownię.

Prowadzący zajęcia: dr inż. Stanisław Kwaśniowski

Nowa siatka zajęć na studiach I stopnia

Przygotowaliśmy nową siatkę zajęć dla kierunku Transport. Jest to największa reorganizacja planu zajęć od czasów pojawienia się Transportu na Politechnice Wrocławskiej.

Nowa siatka zajęć jest efektem analizy setek ankiet wypełnianych po obronie, dziesiątek ankiet wypełnionych przez absolwentów Transportu, którzy od kilku lat są już na rynku pracy oraz wyników ankiet przeprowadzonych na grupie studiujących. Odbywaliśmy dziesiątki rozmów z pracodawcami, dzięki którym mogliśmy wypracować sylwetkę najbardziej pożądanego absolwenta kierunku Transport.

W programie studiów pojawiły się 22 całkiem nowe kursy obejmujące swoją tematyką takie obszary jak: kwestie ochrony klimatu w Transporcie, programowanie, budowa baz danych, systemy nadzorowania procesów transportowych w przedsiębiorstwach, systemy informacji przestrzennych, wykorzystywanie kognitywistyki w procesie szkolenia personelu z branży Transportu czy projektowanie elementów infrastruktury transportowej.

Nowa siatka to także zmiany w obecnie istniejących kursach, w tym m.in.:

  • poszerzenie oferty kursów o 14 nowych bloków kursów wybieralnych (do 15), w ramach których studenci sami będą mogli wybierać zajęcia z tych obszarów, które interesują ich najbardziej,
  • zmniejszenie liczby godzin zajęć z: mechaniki klasycznej, wytrzymałości materiałów, zapisu konstrukcji, materiałoznawstwa czy metrologii,
  • zastąpienie chemii ogólnej przez kursy poruszające tematykę chemii w transporcie i emisyjności środków transportu,
  • zwiększenie liczby godzin zajęć ze spedycji, inżynierii ruchu i obsługi oprogramowania wspierającego systemy transportowe (PTV Vissum, PTV Vissim),
  • zmianie cześci form zajęć z termodynamiki, podstaw logistyki i mechaniki płynów,
  • wcześniejszemu pojawianiu się kursów o tematyce stricte transportowej, np. przesunięcie zajęć z inżynierii ruchu z semestru V na semestry III i IV czy z procesów transportowych z semestru VII na semestr V,
  • zmiany w istniejących kursach celem dostosowania ich do współczesnych realiów i potrzeb rynku pracy, np. poszerzenie tematyki kursu z ekonomiki transportu o elementy rachunku kosztów, zmiana kursu z ładunkoznawstwa w kurs szerszy, traktujący o technologii procesów ładunkowych,
  • aktualizacja listy kursów kończących się egzaminami.

Nie moglibyśmy wdrożyć nowej siatki zajęć, gdyby nie rozbudowa bazy dydaktycznej o nowoczesne oprogramowanie i sprzęt, w tym: pełnokabinowy symulator kabiny maszynisty, okulary wirtualnej rzeczywistości, programy PTV Vissum, PTV Vissim, WMS i ERP.


Legenda

wykład ćwiczenia laboratorium projekt seminarium inne formy
Cyfra w kole oznacza liczbę godzin zajęć w semestrze w ramach danej formy zajęciowej.
Egzaminem kończyć się może wyłącznie wykład. Pozostałe formy zajęciowe (oraz wykład, gdy brak jest oznaczenia "egzamin", kończą się zaliczeniem, np. kolokwium czy oddaniem pracy semestralnej).
Kolorem zielonym oznaczone są nowe kursy, których dotychczas w siatce Transportu nie było.
Poniżej przedstawiamy Wam listę kursów kierunkowych, w trakcie których poznacie specjalistyczną wiedzę z zakresu inżynierii transportu.
SEMESTR I
Systemy transportowe
30
Historia transportu
30
SEMESTR II
BLOK KURSÓW: wybierz 1 z 2
Transport w miastach
30
Zagrożenia zewnętrzne w transporcie
30
Środki transportu I
egzamin
30
15
Infrastruktura transportu
egzamin
30
30
SEMESTR III
Środki transportu II
egzamin
30
15
Inżynieria ruchu I
egzamin
30
15
BLOK KURSÓW: wybierz 1 z 2
Emisyjność środków transportu
15
Chemia w transporcie
15
SEMESTR IV
BLOK KURSÓW: wybierz 1 z 2
Teoria ruchu pojazdów
30
15
15
Dynamika i drgania w środkach transportu
30
15
15
BLOK KURSÓW: wybierz 1 z 2
Podstawy zarządzania
15
Transport w gospodarce
15
Spedycja I
15
15
Inżynieria ruchu II
egzamin
30
30
Podstawy logistyki
30
30
SEMESTR V
BLOK KURSÓW: wybierz 2 z 4
Systemy przeładunku
15
15
Ubezpieczenia transportowe
15
15
Systemy transportu bliskiego i wewn.
15
15
Centra logistyczne
15
15
BLOK KURSÓW: wybierz 1 z 2
MES w analizie środków transportu
15
30
Bezpieczeństwo bierne w środkach transportu
15
30
Komputerowe wspieranie systemów transportowych I
30
Spedycja II
30
15
Procesy transportowe
egzamin
30
15
SEMESTR VI
BLOK KURSÓW: wybierz 1 z 2
Systemy WMS i ERP
30
Systemy informacji i bazy danych przestrzennych (GIS)
30
Komputerowe wspieranie systemów transportowych II
30
Zastosowanie kognitywistyki w transporcie
30
15
Zarządzanie zasobami ludzkimi w transporcie
15
15
Projektowanie elementów infrastruktury transportowej
egzamin
30
30
SEMESTR VII
BLOK KURSÓW: wybierz 1 z 2
Niekonwencjonalne systemy transportowe
30
Systemy telematyki w transporcie
30
BLOK KURSÓW: wybierz 2 z 3
Aspekty środowiskowe w transporcie
15
15
Koszty zewnętrzne transportu
15
15
Opakowania transportowe
15
15
BLOK KURSÓW: wybierz 1 z 2
Podstawy eksploatacji technicznej
30
15
15
Eksploatacja środków transportu
30
15
15
Ekonomika i rachunek kosztów w transporcie
30
15
Technologia procesów ładunkowych
30
15

Co słychać na Transporcie?

 

Skontaktuj się z nami
transport@pwr.edu.pl

dr hab. inż. Artur Kierzkowski, prof. uczelni
71 320 38 17
opiekun kierunku, transport lotniczy
dr hab. Agnieszka Tubis, prof. uczelni
71 320 43 01
transport drogowy, logistyka
dr inż. Franciszek J. Restel
71 320 28 17
transport kolejowy
dr inż. Emilia Skupień
71 320 26 67
transport wodny
dr hab. inż. Sylwia Werbińska-Wojciechowska, prof. uczelni
71 320 34 27
eksploatacja systemów transportowych
dr inż. Anna Jodejko-Pietruczuk
71 320 28 17
modelowanie procesów transportowych i logistycznych