Kurs realizowany na semestrze V studiów I stopnia.
W trakcie zajęć nabędziesz wiedzę: w zakresie badań pojazdów towarowych, dotyczącej projektowania elementów zapewniających bezpieczeństwo bierne w pojazdach towarowych oraz w zakresie projektowania pojazdów towarowych. Będziesz potrafić prawidłowo definiować procedury badawcze dla pojazdów towarowych. Zdobędziesz wiedzę z zakresu projektowania pojazdów towarowych z uwzględnieniem bezpieczeństwa biernego oraz uzyskasz zdolność do zaproponowania zmian konstrukcyjnych poprawiających bezpieczeństwo bierne. Dzięki kursowi posiądziesz umiejętność: przeprowadzania badań symulacyjnych w zakresie bezpieczeństwa biernego, interpretowania wyników badań w zakresie bezpieczeństwa biernego pojazdów towarowych, analizowania uzyskanych podczas badań wyników.
Kurs realizowany na semestrze V studiów I stopnia.
Dzięki kursowi będziesz potrafić scharakteryzować poszczególne nurty występujące w ewolucji teorii organizacji i zarządzania, a także opisać najistotniejsze koncepcje zarządzania zarówno tradycyjne jak i współczesne. Opowiemy Ci jak scharakteryzować podstawowe mechanizmy funkcjonowania organizacji, rozróżniać typy struktur organizacyjnych, omówimy składniki organizacji oraz jej otoczenia. Scharakteryzujemy sposób realizacji poszczególnych funkcji zarządzania w organizacji i stosowany styl zarządzania
{gallery}kursy/drogi/spedycja{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze V studiów I stopnia.
odczas kursu poruszymy zagadnienia związane ze spedycją w transporcie drogowym, w szczególności w zakresie międzynarodowego transportu drogowego. Dowiesz się jakie istnieją regulacje prawne związane z międzynarodowym transportem drogowym. Poznasz konwencję CMR, zastosowanie, treść listu przewozowego CMR, odpowiedzialność przewoźnika. Przedstawimy Ci karnet TIR (dowiesz się zatem dlaczego na ciężarówkę mówi się tir i... że większość tirów na polskich drogach nie ma nic wspólnego z TIR), poznasz jej definicję oraz zasady przewozu towarów pod osłoną karnetu. Przybliżymy Ci takie umowy jak: AETR, ATP.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Marcin Plewa
{gallery}kursy/kolej/spedycja{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze V studiów I stopnia.
Posiądziesz wiedzę na temat prawa transportowego, przepisów regulujących dostęp do runku transportu towarów oraz reguł handlowych obowiązujących w transporcie międzynarodowym. Zdobędziesz również wiedzę z zakresu obsługi celnej towarów. W trakcie trwania zajęć dowiesz się jak wygląda organizacja transportu kolejowego w Polsce, jakie istnieją regulacje dotyczące wzajemnego użytkowania wagonów towarowych w przewozach międzynarodowych, przedstawimy Ci warunki dopuszczenia wagonów prywatnych do przewozów towarowych. Dowiesz się o przepisach regulujących międzynarodowe przewozy koleją oraz o taryfach w konwencji COTIF/CIM i o umowie SMGS. Pozyskasz wiedzę o zakresid odpowiedzialności kolei za przewóz ładunków, odszkodowaniach, obowiązkach nadawcy i odbiorcy ładunku, dowiesz się jakie są zadania spedytora przy realizacji przewozu ładunków koleją, czym zajmuje się obsługa ładunków specjalnych. Poznasz dokumenty przewozowe w międzynarodowej komunikacji kolejowej oraz nauczsz się jak obliczyć oraz opłacać należności w transporcie kolejowym.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Franciszek J. Restel, mgr inż. Łukasz Wolniewicz
{gallery}kursy/lotnictwo/sp{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze V studiów I stopnia.
W ramach kursu dowiesz się jakie są regulacje prawne dotyczące przewozów lotniczych. W szczególności zapoznasz się z prawami i obowiązkami stron w umowach przewozów w transporcie lotniczym, zadaniami spedytora lotniczego. Omówiona zostanie dokumentacja niezbędna do realizacji przewozu towarów drogą lotniczą.
Prowadzący zajęcia: dr hab. inż. Artur Kierzkowski, prof. PWr
{gallery}kursy/lotnictwo/stll{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze V studiów I stopnia.
W ramach kursu dowiesz się dlaczego statki powietrzne latają. Poznasz wszystkie własności i właściwości statków powietrznych. W trakcie kursu nie zabraknie również wiedzy konstrukcyjnej. Poznasz elementy mechanizacji skrzydeł, zespołu napędowego, układów hydraulicznych i pneumatycznych itp.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Tomasz Kisiel
{gallery}kursy/woda/st{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze V studiów I stopnia.
W trakcie wodnej części kursu poznasz klasyfikację statków morskich i śródlądowych. Zostaniesz zaznajomiony z konstrukcją statków, zasadami przyznawania klasy i dopuszczalnych rejonach pływania jednostek. Bliżej przyjrzymy się stateczności statków, właściwościom manewrowym i charakterystykom napędowym. Omówione zostaną układy napędowe i sterowe. Dodatkowo przedstawione zostaną zasady obliczania kosztów transportu wodnego, zużycie energii i wpływ tej gałęzi transportu na środowisko. Również w ramach części wodnej, wprowadzone zostaną podstawy hydrotransportu.
Prowadząca zajęcia: dr inż. Emilia Skupień
Kurs realizowany na semestrze V studiów I stopnia.
Dzięki kursowi zapoznamy Cię z procesami i technikami produkcyjnymi wyrobów ze stanu ciekłego metalu, przez kształtowanie plastyczne i technikami spawalniczymi stosowanymi w wytwarzaniu środków transportu. Nabędziesz wiedzę o podstawowych technikach obróbki bezubytkowej i umiejętności doboru parametrów tych procesów.
{gallery}kursy/kolej/trp{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze V studiów I stopnia.
W trakcie kursu poznasz istotę ruchu pojazdu jako bryły materialnej, ruch ten opisuje II zasada dynamiki Newtona. Kanwą wykładu jest równanie, które poznałeś już w szkole podstawowej na zajęciach fizyki. Teraz to zagadnienie rozpatrzysz dokładniej, zapoznasz się z równaniem ruchu oraz jego składnikami, a więc poznasz szczegółowo zagadnienia oporów ruchu pojazdów samochodowych i szynowych, poznasz charakterystyki napędowe pojazdów z napędami spalinowymi i elektrycznymi, poznasz charakterystyki hamulców, a na końcu dowiesz się jak praktycznie symuluje się ruch różnych pojazdów. Ostatni wykład z tego kursu jest poświęcony bezpieczeństwu ruchu pojazdów na łukach dróg. W ramach projektowania wykonasz projekt dotyczący przejazdu pociągu na zadanej trasie, dowiesz się ile zajmuje przejazd oraz ile energii zużywa pociąg w zależności od reżimu jazdy.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Stanisław Kwaśniowski, mgr inż. Szymon Haładyn