{gallery}kursy/drogi/btt{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze VII studiów I stopnia.
W trakcie kursu poznasz rozwiązania techniczne decydujące o bezpieczeństwie biernym, czynnym, powypadkowym oraz ekologicznym, poznasz główne przyczyny wypadków w transporcie towarów oraz środki im zapobiegające, w tym zasady bezpiecznego mocowania ładunków. Poznasz zagadnienia związane z bezpiecznym transportem materiałów niebezpiecznych oraz łatwopsujących się. Poznasz istotę bezpieczeństwa transportu wodnego śródlądowego, transportu lotniczego oraz transportu wewnętrznego przy użyciu dźwignic. W ramach zajęć laboratoryjnych poznasz praktycznie zagadnienia bezpieczeństwa biernego pojazdów drogowych, elementy bezpieczeństwa czynnego, a także urządzenia zabezpieczające np. suwnice przed tzw. ukosowaniem oraz przeciążeniem.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Stanisław Kwaśniowski
{gallery}kursy/woda/btt{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze VII studiów I stopnia.
W trakcie wykładu dotyczącego bezpieczeństwa towarów na statkach poznasz zachowanie statku na fali oraz pojęcie wysokości metacentrycznej. Przedstawione zostaną zasady zabezpieczania poszczególnych ładunków i ogólnie ształowania statków oraz przepisy mówiące o bezpieczeństwie załadunku i przewozie statkami morskimi i śródlądowymi.
Prowadząca zajęcia: dr inż. Emilia Skupień
{gallery}kursy/drogi/ckz{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze VII studiów I stopnia.
Ten kurs jest specyficzny, jest on swego rodzaju repetytorium z wielu zagadnień, o których słyszałeś na różnych innych zajęciach w okresie ostatnich dwóch lat. Przypomina Tobie najważniejsze zagadnienia, które powinieneś znać jako absolwent kierunku Transport. Przygotowuje on do egzaminu państwowego na certyfikat. Zgodnie z Prawem Unijnym, RWE 1071/20209, każda firma musi zatrudniać przynajmniej jedną osobę na kierowniczym stanowisku, która posiada certyfikat CKZ. Aby go uzyskać, trzeba zdać egzamin państwowy. Przypomnisz sobie w ramach kursu wszystko to, co jest istotne oraz poznasz jak praktycznie wygląda ten egzamin. Jeśli go zaliczysz, śmiało możesz podejść do egzaminu państwowego. Pomożemy Ci w tym.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Stanisław Kwaśniowski
Kurs realizowany na semestrze VII studiów I stopnia.
Kurs pozwoli Ci na poznanie substancji toksycznych towarzyszących realizacji zadań transportowych w transporcie towarowym, w szczególności przewozów ładunków niebezpiecznych, zdobycie wiedzy na temat organizacji i ekologicznych uwarunkowań systemów transportowych realizujących zadania transportu towarowego i monitoringu zagrożeń oraz na zrozumienie zagadnień zwiększania się emisji toksycznych składników spalin wraz z degradacją środków transportu jednolitego i zintegrowanego realizującego zadania transportu towarowego. Po odbyciu kursu będziesz potrafić zdefinować substancje toksyczne emitowane do atmosfery (będące efektem realizacji zadań transportu towarowego) oraz poznasz uwarunkowania prawne i organizacyjne z nimi związane. Będziesz w stanie nazywać i objaśniać ekologiczne uwarunkowania systemów transportowych jednolitych i zintegrowanych oraz identyfikować systemy monitoringu zagrożeń ze strony transportu towarowego, zwłaszcza materiałów niebezpiecznych. Wyliczysz i wytłumaczysz wpływ degradacji środków transportu pasażerskiego na poziom emisji substancji toksycznych, a tym samym ekologię transportu towarowego. Będziesz posiadać umiejętnosć wykonania badania silników spalinowych, jako głównych źródeł emisji substacji toksycznych w transporcie towarowym w aspekcie zawartości w spalinach toksycznych składników spalin, dokonać analizy wyników prowadzonych badań wykonywanych w ramach zajęć laboratoryjnych oraz uzyskasz informacje o tym jak obliczyć i prawidłowo zinterpretować otrzymane wyniki badań laboratoryjnych, w szczególności emisji toksycznych składników spalin. Uświadomisz sobie ważnaość, odpowiedzialność i skutki działalności inżyniera kierunku Transport w aspekcie odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego, wynikający z właściwej realizacji zadań transportu towarowego.
{gallery}kursy/kolej/niekonwencjonalne{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze VII studiów I stopnia.
Poznasz niekonwencjonalne sztywnotorowe środki transportu, w tym: koleje linowe, koleje podwieszane i zębate, koleje jednoszynowe, autobusy prowadzone, koleje pneumatyczne, koleje poduszkowe, urządzenia o ruchu ciągłym. Uzyskasz wiedzę z zakresu celowości i warunków stosowania systemów niekonwencjonalnych.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Franciszek J. Restel
{gallery}kursy/lotnictwo/ns{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze VII studiów I stopnia.
W trakcie kursu zapoznasz się z urządzeniami wykorzystywanymi do obsługi operacji lotniczych, które są specyficzne w budowie i dedykowane do wykonywania czynności niezbędnych do realizacji procesu transportu lotniczego. Zapoznasz się z zaletami, wadami i zakresem stosowania poszczególnych rozwiązań.
Prowadzący zajęcia: dr hab. inż. Artur Kierzkowski, prof. PWr
{gallery}kursy/kolej/procesy{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze VII.
W trakcie trwania zajęć zastosujesz wiedzę uzyskaną na innych kursach (Środki transportu, Infrastruktura transportu, Teoria ruchu pojazdów, Podstawy inżynierii ruchu, Ekonomika transportu).
Uzyskasz wiedzę na temat tego czym jest proces transportowy, co się na niego składa. Dowiesz się od czego zależny jest czas przejazdu pojazdu na zadanym odcinku trasy, jakie ograniczenia narzuca tabor i infrastruktura, jakie czynniki mogą wpływać na zakłócenie realizacji rozkładu i jak przewidywać ich wpływ. Dowiesz się, jak w harmonogramie eksploatacji systemu uwzględnić zależności pomiędzy zadaniami przewozowymi. Poznasz sposoby budowy rozkładu jazdy i wcielisz się w rolę jego konstruktora. Powiemy Ci na czym polega obiegowanie pojazdów.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Franciszek J. Restel, mgr inż. Szymon Haładyn
{gallery}kursy/lotnictwo/pr{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze VII studiów I stopnia.
W trakcie trwania zajęć zastosujesz wiedzę uzyskaną na innych kursach (Środki transportu, Infrastruktura transportu, Teoria ruchu pojazdów, Podstawy inżynierii ruchu, Ekonomika transportu). Uzyskasz wiedzę na temat tego czym jest proces transportowy, co się na niego składa. Dowiesz w jaki sposób organizowany jest proces transportu lotniczego.
Prowadzący zajęcia: dr hab. inż. Artur Kierzkowski
Kurs realizowany na semestrze VII studiów I stopnia.
Dzięki kursowi poznasz zasady ogólnych warunków ubezpieczeń komunikacyjnych, przypadki zdarzeń ubezpieczeniowych oraz sposoby ich likwidacji oraz zasady zmniejszania liczby i ciężkości wypadków drogowych. Uzyakasz umiejętność łączenia wypadku ubezpieczeniowego z odpowiednimi przepisami ogólnych warunkow ubezpieczenia, przeniesienia sposobu likwidacji wybranych wypadków komunikacyjnych na inne podobne przypadki oraz interpretacji przyczyn wypadków drogowych. Zaznajomisz się z mechanizmem rekompensowania szkód w oparciu o system ubezpieczeń komunikacyjnych, poszerzysz swoją wiedzę w zakresie wypadków ubezpieczeniowych oraz dowiesz się jakie są związki pomiędzy wypadkami drogowymi a kosztami w wymiarze społecznym i finansowym.