{gallery}kursy/proj/ar{/gallery}
Kurs wybieralny realizowany na semestrze II studiów II stopnia.
W trakcie kursu pomożemy Ci zidentyfikować ryzyka charakterystyczne dla poszczególnych gałęzi transportu. Poznasz różne metody analizy ryzyka i nauczysz się ich praktycznego zastosowania w procesach decyzyjnych związanych z organizacją transportu. Dzięki zajęciom prowadzonym przez specjalistów z różnych gałęzi transportu, poznasz specyfikę zagrożeń i metod zarządzania ryzykiem występujących w różnych systemach transportowych. Wykłady prowadzone w formie dyskusji i analizy przypadków pozwolą Ci lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia. Analizy przygotowywane w ramach projektu potwierdzą nabyte umiejętności, ale umożliwią Ci również rozpoznanie trudności i wymagań związanych z przygotowaniem wartościowej oceny ryzyka i jej wykorzystania w procesach decyzyjnych menedżerów.
Prowadzący zajęcia: dr hab. Agnieszka Tubis, prof. Uczelni; dr inż. Franciszek Restel; dr inż. Emilia Skupień; dr inż. Tomasz Kisiel; mgr inż. Mateusz Rydlewski; mgr inż. Szymon Haładyn
{gallery}kursy/drogi/badanie-ruchu{/gallery}
Kurs wybieralny realizowany na semestrze III studiów II stopnia.
W ramach realizacji kursu przeprowadzisz pomiary terenowe ruchu drogowego i opracujesz zebrane dane oraz zaproponujesz zmiany w systemie rzeczywistym. Badania dotyczą między innymi: natężenia ruchu, struktury ruchu, napełnienia pojazdów i preferencji w wyborze tras. Przeprowadzisz także pomiary kordonowe i wyznaczysz więźbę ruchu. Obliczysz przepustowość skrzyżowania z wykorzystaniem metody analitycznej i z uwzględnieniem badań natężenia ruchu. Na zajęciach organizowana jest wycieczka dydaktyczna do Centrum Sterowania Ruchem.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Łukasz Wolniewicz
{gallery}kursy/lotnictwo/bad_ruchu_lot{/gallery}
Kurs wybieralny realizowany na semestrze III studiów II stopnia.
W ramach kursu zapoznasz się z teorią badań procesów realizowanych na rzecz transportu lotniczego. Następnie wiedzę zastosujesz w praktyce wykonując kolejne projekty analizy ruchu lotniczego jak również pasażerskiego na terminalu lotniczym. Zapoznasz się z metodami akwizycji danych w postaci protokołów pomiarowych, aplikacji mobilnych i technologii eyetrackingu. Analizę systemu przeprowadzisz z wykorzystaniem metod symulacji komputerowej.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Tomasz Kisiel
{gallery}kursy/drogi/badanie-zbiorkom{/gallery}
Kurs wybieralny realizowany na semestrze III studiów II stopnia.
W ramach kursu realizowane są praktyczne zajęcia pomiarowe w terenie. Następnie zebrane dane opracujesz i zaproponujesz zmiany w transporcie zbiorowym. Zmierzysz między innymi: napełnienia w pojazdach i na przystankach, straty czasu komunikacji zbiorowej na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną, czas oczekiwania pasażerów na przystankach i kierunki przesiadkowe. Porównasz zanotowane napełnienia z danymi z automatycznego systemu pomiaru napełnień w pojazdach transportu zbiorowego. Będziesz oceniać: rozmieszczenie i funkcjonalność małej infrastruktury przystankowej, przyczyny i rodzaje niewłaściwych zachowań pasażerów, jakość systemów informacji pasażerskiej. W ramach kursu organizowane jest spotkanie z przedstawicielem firmy konsultingowej, który przedstawia przykładowe opracowania badań w transporcie zbiorowym.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Łukasz Wolniewicz
Kurs wybieralny realizowany na semestrze III studiów II stopnia.
Zapoznamy Cię z klasyfikacją robotów oraz strategiami wdrożenia nowych technologiami w transporcie. Zaznajomimy Cię z wymaganiami w aspekcie bezpieczeństwa w zrobotyzowanych systemach transportowych. Poznasz normy oraz przepisy prawne dotyczące wykorzystania robotów w transporcie. Zapoznamy Cię z zasadami badania zautomatyzowanych systemów transportowych. Dzięki kursowi będziesz potrafił wyliczyć wydajność przykładowego systemu transportu opartego na rozwiązaniu robotycznym, zastosować wybrany algorytm oraz ocenić jego wpływ na podstawowe parametry systemu transportu oraz sporządzić raport oceniający stan badanego systemu transportowego opartego na rozwiązaniach robotycznych.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Robert Giel
{gallery}kursy/lotnictwo/bsp{/gallery}
Kurs wybieralny realizowany na semestrze II studiów II stopnia.
W ramach kursu poznasz specjalistyczną wiedzę na temat konstrukcji bezzałogowych statków powietrznych. Następnie zapoznasz się z przepisami, które regulują możliwość realizacji operacji bezzałogowych. W części praktycznej zajęć nauczysz się obsługiwać bezzałogowe statki powietrzne na symulatorach lotu jak również w postaci praktycznych zajęć terenowych.
Prowadzący zajęcia: dr hab. inż. Marek Młyńczak, prof. PWr; dr hab. inż. Artur Kierzkowski, prof. PWr; dr inż. Tomasz Kisiel
{gallery}kursy/drogi/gry{/gallery}
Kurs wybieralny realizowany na semestrze III studiów II stopnia.
Dzięki uczestnictwu w kursie zapoznasz się z zadaniami i metodami działalności bieżącej służb dyspozytorskich, uzyskasz wiedzę o warunkach pracy dyspozytury i możliwościach jej poprawy, wraz z ich weryfikacją oraz zapoznasz się z warunkami działań grupowych w sytuacjach wysokiego poziomu stresu. Wcielisz się w rolę dysppozyora w przedsiębiorstwie - operatorze telebusa. Mieszkańcy, gdy chcą podjąć podróż, telefonują do Ciebie i zgłaszają: kiedy, skąd i dokąd mają zamiar jechać. Twoim zadaniem będzie w najkrótszym możliwym czasie zorganizować im transport za pomocą ograniczonej liczby dostępnych pojazdów).
Prowadzący zajęcia: mgr inż. Szymon Haładyn
{gallery}kursy/kolej/gry{/gallery}
Kurs wybieralny realizowany na semestrze III studiów II stopnia.
Dzięki uczestnictwu w kursie zapoznasz się z zadaniami i metodami działalności bieżącej służb dyspozytorskich, uzyskasz wiedzę o warunkach pracy dyspozytury i możliwościach jej poprawy, wraz z ich weryfikacją oraz zapoznasz się z warunkami działań grupowych w sytuacjach wysokiego poziomu stresu. W trakcie zajęć będziesz kierować ruchem tramwajów na odcinku jednotorowym z mijankami, wcielisz się w rolę nadzoru ruchu i wyznaczysz objazdy tramwajom ze względu na zatrzymanie spowodowane awarią infrastruktury, będziesz także zarządzać ruchem na fragmencie linii kolejowej.
Prowadzący zajęcia: mgr inż. Szymon Haładyn
{gallery}kursy/lotnictwo/gd{/gallery}
Kurs wybieralny realizowany na semestrze III studiów II stopnia.
Dzięki uczestnictwu w kursie zapoznasz się z występującymi zdarzeniami nieplanowanymi, które wpływają na niezawodność realizacji operacji lotniczych (np. awarie statków powietrznych, uszkodzenia statków powietrznych, opóźnienia pierwotne, opóźnienia wtórne). W trakcie zajęć wcielisz się w olę dyżurnego portu lotniczego, którego zadaniem będzie prawidłowy dobór stanowisk obsługi statków powietrznych na płycie postojowej z uwzględnieniem dynamicznie zmieniającej się sytuacji operacyjnej.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Tomasz Kisiel
{gallery}kursy/drogi/inteligentne{/gallery}
Kurs wybieralny realizowany na semestrze II studiów II stopnia.
W ramach kursu omówione zostaną inteligentne systemy w transporcie drogowym. Będą to między innymi: tablice zmiennej treści, detekcja pojazdów, dynamiczna informacja parkingowa, prognozy czasów przejazdu i sugerowanie tras. W ramach seminarium omówisz implementację i działanie określonego systemu w wybranej przez siebie lokalizacji.
Prowadzący zajęcia:
{gallery}kursy/kolej/inteligentne{/gallery}
Kurs wybieralny realizowany na semestrze II studiów II stopnia.
W ramach kursu omówione zostaną inteligentne systemy w transporcie kolejowym. Będą to między innymi: prognozy czasów przejazdu, dynamiczne prowadzenie ruchu, wykorzystanie aplikacji mobilnych do planowania podróży oraz dynamiczna informacja pasażerska. W ramach seminarium omówisz implementację i działanie określonego systemu w wybranej przez siebie lokalizacji.
Prowadzący zajęcia:
{gallery}kursy/lotnictwo/inteligentne{/gallery}
Kurs wybieralny realizowany na semestrze II studiów II stopnia.
W ramach kursu omówione zostaną inteligentne systemy w transporcie lotniczym. Podczas kursu zapoznasz się z rozwiązaniami, które wpływają na wysoką przepustowość przestrzeni powietrznej oraz na niezawodną realizację operacji lotniczych.
Prowadzący zajęcia: dr hab. inż. Artur Kierzkowski, prof. PWr
{gallery}kursy/kolej/intermodal{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze I studiów II stopnia.
Ten przedmiot dotyczy prawdopodobnie najbardziej zaawansowanej formy transportowania ładunków w systemach logistycznych. W ramach wykładu otrzymasz wiedzę, dzięki której realizacja najbardziej złożonych transportów z najodleglejszych zakątków świata nie będzie stanowiła dla Ciebie problemu. Nauczysz się wszystkiego związanego z wymaganiami technicznymi, konosamentami, ustalaniem warunków Incoterms, ustalaniem stawek przewozowych i operacyjnych.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Mateusz Zając
Kurs realizowany na semestrze I studiów II stopnia.
Kurs składa się z 15 godzin wykładu oraz 30 godzin zajęć laboratoryjnych. Wykład prowadzony jest w formie prezentacji multimedialnej przedstawiającej zarówno metodykę, metody modelowania jak i ich odniesienie do procesów transportowych, które studenci znają z rzeczywistości. W ramach części zadań laboratoryjnych studenci wykorzystują pozyskaną wiedzę do modelowania zadanych przypadków procesów, w drugiej części spotkań – ich zadaniem jest: pomiar, określenie metody modelowania, opracowanie i badanie modelu rzeczywistego procesu transportowego, który samodzielnie wybiorą. Zadania zaplanowane są w taki sposób, aby przygotować studentów m.in. do: samodzielnej identyfikacji granic procesu transportowego, zmiennych wejściowych i wyjściowych w procesie, właściwych metod modelowania i wnioskowania na podstawie badania modelu w celu realizacji zadanego celu modelowania.
Prowadząca zajęcia: dr inż. Anna Jodejko-Pietruczuk
Kurs realizowany na semestrze I studiów II stopnia.
W trakcie kursu poznasz podstawy z zakresu niezawodności i eksploatacji systemów technicznych – w tym transportowych. W ramach kursu dowiesz się w jaki sposób należy projektować efektywne systemy utrzymania floty transportowej oraz poznasz narzędzia z zakresu inżynierii niezawodności. Uzyskasz wiedzę z zakresu planowania i harmonogramowania zadań utrzymania ruchu. Poznasz też podstawowe strategie obsługiwania systemów technicznych. Dowiesz się też jakie są metody oceny niezawodności systemów transportowych. Zadania przygotowywane w ramach projektu potwierdzą nabyte umiejętności, oraz pozwolą Ci poznać podstawowe problemy występujące w procesach decyzyjnych menedżerów utrzymania ruchu.
Prowadząca zajęcia: dr hab. inż. Sylwia Werbińska-Wojciechowska, prof. uczelni; mgr inż. Alicja Dąbrowska
Kurs wybieralny realizowany na semestrze I studiów II stopnia.
Procesy transportowe są integralną częścią systemów logistycznych, które funkcjonują w różnych typach przedsiębiorstw. Celem tego przedmiotu jest przedstawienie studentom procesów transportowych jako kluczowego elementu funkcjonujących sieci logistycznych. W związku z tym w ramach wykładów poznasz nie tylko modelowe podejście do organizacji procesów transportowych, ale przede wszystkim praktyczne rozwiązania stosowane obecnie w przedsiębiorstwach będących uczestnikami łańcuchów dostaw. Dzięki doświadczeniu konsultingowemu prowadzących poznasz bieżące wyzwania, przed którymi stają obecnie koordynatorzy transportu oraz dyrektorzy logistyki w przedsiębiorstwach produkcyjnych i handlowych. W ramach zajęć projektowych sam wystąpisz w roli konsultanta, który zaprojektuje system obsługi transportowej w wybranym przedsiębiorstwie. Na zajęciach kierujemy się maksymą: Nie sztuka wyprodukować – sztuka dostarczyć na czas.
Prowadzący zajęcia: dr hab. Agnieszka Tubis; prof. uczelni, mgr inż. Mateusz Rydlewski
{gallery}kursy/log/pstw{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze I studiów II stopnia.
Transport wewnętrzny w magazynie jest jednoznacznie kojarzony z wózkiem widłowym, choć na zajęciach mówi się o układnicach, suwnicach. Zaprojektować – oznacza optymalnie dla danych warunków dobrać sprzęt i systemy: automatycznej identyfikacji oraz WMS – oczywiście uwzględniając koszty. Powstający w ramach zajęć projektowych projekt daje możliwość zweryfikować wiadomości teoretyczne, własne doświadczenie z kompletnym, pod klucz systemem transportowo-magazynowym.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Paweł Zając
{gallery}kursy/drogi/std{/gallery}
Kurs wybieralny realizowany na semestrze II studiów II stopnia.
Transport drogowy to podstawowa gałąź transportowa w systemach logistycznych i wiodąca usługa świadczona przez polskich operatorów transportowych. Drogowe korytarze transportowe w Europie stanowią istotny system połączeń gospodarczych, a jednocześnie generują wysokie statystyki wypadków z udziałem rannych i ofiar śmiertelnych. Wpływ transportu drogowego na rozwój gospodarki krajowej i europejskiej jest olbrzymi, a jednocześnie polityka transportowa UE dąży do ograniczenia jego udziału w przewozach na rzecz tzw. „zielonych środków transportu”. Jest to również system, w którym najszybciej rozwijają się nowe technologie: pojazdy elektryczne, wodorowe, pojazdy autonomiczne. Czy uda nam się ograniczyć transport drogowy jedynie do obsługi dostaw na tzw. „ostatniej mili”? Jakie są szanse na realizację „wizji zero” w Europie? Czy kryzys na rynku kierowców przyspieszy postęp w zakresie obsługi ładunków cargo przez pojazdy autonomiczne? Czy za 5 lat nadal będziemy się chwalić, że co 5 ciężarówka jeżdżąca po drogach europejskich jest z Polski? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi w ramach prowadzonych zajęć. Spróbuj z nami znaleźć odpowiedzi na nie.
Prowadząca zajęcia: dr hab. Agnieszka Tubis
{gallery}kursy/kolej/srk{/gallery}
Kurs wybieralny realizowany na semestrze III studiów II stopnia.
Dzięki kursowi zapoznanasz się z różnymi rozwiązaniami urządzeń sterowania ruchem kolejowym (zalety, wady, koszty, problemy eksploatacyjne). Poznasz podstawy projektowania urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Nabędziesz umiejętności posługiwania się przepisami i instrukcjami kolejowymi.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Franciszek J. Restel
{gallery}kursy/kolej/stk{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze II studiów II stopnia.
W trakcie kursu poznasz zasady działania i organizacji systemów transportu kolejowego. Dowiesz się jakie są prawne uwarunkowania funkcjonowania transportu kolejowego, poznasz podstawowe informacje z zakresu systemu transportu kolejowego i podstawy inżynierii ruchu kolejowego. Nakreślimy Ci proces konstrukcji rozkładu jazdy oraz problem obiegowania pojazdów. Uzyskasz wiedzę z zakresu problemu harmonogramowania drużyn pociągowych. Dowiesz się jak zamówić trasę pociągu. Powiemy Ci, jak zaprojektować rewitalizację linii kolejowej.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Franciszek J. Restel
{gallery}kursy/lotnictwo/str{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze II studiów II stopnia.
W trakcie kursu nauczysz się charakterystyki i zasady działania systemu transportu lotniczego z uwzględnieniem jego ograniczeń (obsługi naziemnej, obsługi technicznej, przepisów szczegółowych - LAR, DGR, WHA itp.). Zapoznasz się z rolą jaką odgrywają przewoźnicy i porty lotnicze w transporcie lotniczym. Zapoznasz się również z zasadami i przepisami prawnymi, dotyczącymi możliwości przewozu pasażerów i towarów.
Prowadzący zajęcia: dr hab. inż. Artur Kierzkowski, prof. PWr
{gallery}kursy/woda/stwir{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze II studiów II stopnia.
W trakcie tego kursu poznasz systemy eksploatacji statków śródlądowych i morskich. Przedstawiona zostanie rola transportu wodnego w gospodarce światowej i lokalnej. Usłyszysz o metodach zarządzania procesami transportowymi przez operatorów morskich, o sposobach doboru tras w rejsach transoceanicznych oraz o sposobach szacowania wpływu pogody na przebieg i koszty rejsu. Ponadto przedstawiony zostanie system transportu rurociągowego, jego rola w wymianie handlowej i w gospodarce komunalnej kraju. Poznasz podstawowe cechy transportu rurociągowego, dobór elementów sieci (rurociągów, pomp) i koszty budowy.
Prowadząca zajęcia: dr inż. Emilia Skupień
Kurs wybieralny realizowany na semestrze II studiów II stopnia.
Celem tego przedmiotu jest przygotowanie Ciebie do pracy na stanowisku menedżera w wybranej firmie transportowej. W związku z tym w ramach wykładu przedstawione zostaną narzędzia i metody zarządzania strategicznego i operacyjnego, które uwzględniają specyfikę firm transportowych. Dyskusje prowadzone w ramach zajęć pozwolą Ci poznać specyfikę i wyzwania dotyczące zarządzania zasobami w przedsiębiorstwach świadczących usługi transportowe. Omawiane zagadnienia dotyczące funkcjonowania przedsiębiorstw transportowych znamy nie tylko z książek, ale także z wieloletniego doświadczenia nabytego we współpracy z wybranymi przewoźnikami. Na ćwiczeniach przygotowaliśmy dla Ciebie zadania, które pozwolą Ci zweryfikować nabytą wiedzę i jej zastosowanie praktyczne. W ramach zadań przewidzieliśmy dla Ciebie uruchomienie firmy transportowej, przygotowanie jej biznesplanu czy harmonogramowanie tras oraz zasobów na podstawie rzeczywistych firm transportowych, które są Ci znane.
Prowadzący zajęcia: dr hab. Agnieszka Tubis; prof. uczelni, mgr inż. Mateusz Rydlewski