{gallery}kursy/log/cal{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze VI studiów I stopnia.
Dzięki kursowi poznasz sposoby rozwiązywania zadań logistycznych i transportowych przy wykorzystaniu narzędzi do przeprowadzania symulacji komputerowej takich jak oprogramowanie Flexsim. Podczas zajęć poruszane są następujące zagadnienia:
Podstawowe zagadnienia w modelowaniu obiektowym, wprowadzenie do programu Flexsim.
Programowanie podstawowych funkcji logicznych, tabele globalne, etykiety danych.
Programowanie kinematyki obiektów.
Budowa modelu symulacyjnego wybranego procesu logistycznego (np. model magazynu, proces zarządzania zapasami, model terminalu kontenerowego).
Analiza wrażliwości modelu.
Interpretacja uzyskanych wyników, podjęcie decyzji, rozwiązanie postawionego problemu.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Marcin Plewa
Kurs realizowany na semestrze VI studiów I stopnia.
Jak sama nazwa mówi dotyczy to ekonomii transportu, a dokładnie jak policzyć planowane przedsięwzięcie usługi transportowej, co składa się na koszty i jak policzyć cenę usługi dla klienta, a ponadto jakie skutki kryzysów ekonomicznych na wielkość przewozów towarowych.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Krzysztof Lewandowski
Kurs realizowany na semestrze VI studiów I stopnia.
Dzięki kursowi: poznasz pojęcia z zakresu eksploatacji maszyn, cyklu życia obiektu, kosztów w eksploatacji, dowiesz się czym jest charakterystyka eksploatatora i obiektu eksploatacji w systemie eksploatacji. Powiemy Ci jak dokonać określenie i ocenę procesu eksploatacji. Poruszymy kwestie związane z organizacją użytkowania. Dowiesz się: o charakterystycw warunków otoczenia eksploatacji i ich wpływie na eksploatację obiektu, opisie stanu technicznego obiektu i zakłóceniach w eksploatacji obiektu. Poznasz pojęcie i definicje uszkodzenia obiektu mechanicznego i Starzenia fizycznego. Dowiesz się jak klasyfikować uszkodzenia, poznasz rodzaje, przyczyny, skutki w systemie człowiek-obiekt-otoczenie. Zostanie Ci przybliżona klasyfikacja obiektów pod względem naprawialności oraz organizacja i metody obsługiwania. Opowiemy Ci o losowości zjawisk eksploatacyjnych, starzeniu i degradacji obiektów. Dokonamy wprowadzenia do niezawodności eksploatacyjneji, omówimy miary oceny. Uzyskasz wiedzę z zakresu procesu odnowy obiektów naprawialnych. Poruszymy kwestię zapasów części wymiennych. Zrealizujemy wprowadzenie do diagnostyki technicznej, omówimy obsługi korekcyjne i profilaktyczne. Przedstawimy Ci modele obsług profilaktycznych oraz załaożenia obsługiwania RCM. Przedstawimy Ci sposoby badania i oceny obiektów w eksploatacji. Omówimy zagadnienie słabych ogniw w eksploatacji. W trakcie zajęć projektowych dokonasz analizy danych eksploatacyjnych pojazdu. Podczas zajęć seminaryjnych podzielisz się wiedzą na temat dotyczączący eksploatacji technicznej z kolegami z grupy.
Prowadzący zajęcia: dr hab. inż. Marek Młyńczak, prof. PWr
{gallery}kursy/drogi/ladunkoznawstwo{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze VI studiów I stopnia.
To przedmiot, na którym poznasz technologie specjalizowane w transporcie ładunków, nie tylko w transporcie drogowym, ale również w kolejowym, lotniczym i morskim. Dowiesz się jak przechowywać wybrane rodzaje ładunków, jak się przygotować do przewozu, jak zabezpieczyć ładunek, jaką należy mieć dokumentację w trakcie transportu. Omówimy specjalizowany transport od przewozu mleka po transportowanie najcięższych i największych ładunków.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Mateusz Zając
{gallery}kursy/drogi/pir{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze VI studiów I stopnia.
W ramach trzech form zajęć zdobędziesz podstawową wiedze w zakresie inżynierii ruchu drogowego, w tym w szczególności w obszarze sterowania ruchem czy działaniem sygnalizacji świetlnej. Przedstawimy Ci zasady przeprowadzania badań ruchu drogowego, omówimy i nauczymy Cię korzystać z baz danych kompleksowych badań ruchu a w ramach zajęć praktycznych przeprowadzisz własne badania na wybranym skrzyżowaniu. Zajęcia seminaryjne pozwolą Ci na zgłębienie interesującego Cię tematu i podzielenie się nim z Twoimi kolegami i koleżankami. W ramach zdobytej wiedzy nabędziesz umiejętności do rozwiązywania problemów z zakresu inżynierii ruchu drogowego.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Emilia Skupień, mgr inż. Mateusz Rydlewski
{gallery}kursy/kolej/pir{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze VI studiów I stopnia.
Dzięki kursowi nabędziesz i uporządkujesz wiedzę w zakresie podstaw inżynierii ruchu i sterowania w systemach transportowych. Poznasz urządzenia i techniki sterowania ruchem kolejowym. Przybliżymy Ci sygnalizację kolejową – poznasz wskazania semaforów oraz reguły prowadzenia ruchu na liniach kolejowych i w stacjach. Powiemy Ci o różnych metodach prowadzenia ruchu na liniach kolejowych. Na zajęciach praktycznych będziesz miał okazję wczuć się w rolę pracownika nastawni na dużej stacji kolejowej.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Franciszek J. Restel, mgr inż. Łukasz Wolniewicz
{gallery}kursy/lotnictwo/pir{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze VI studiów I stopnia.
Dzięki kursowi nabędziesz i uporządkujesz wiedzę w zakresie podstaw inżynierii ruchu i sterowania w systemach transportowych. Poznasz urządzenia i techniki sterowania ruchem lotniczym. W szczególności nauczysz się w praktyce analizować sytuację ruchową i przestrzenną, determinującą możliwość wykonywania operacji w danej przestrzeni powietrznej.
Prowadzący zajęcia: dr hab. inż. Artur Kierzkowski, prof. PWr; dr inż. Tomasz Kisiel
Kurs realizowany na semestrze VI studiów I stopnia.
To kurs o podstawach prawa jakie rządzą możliwością prowadzenia działalności w obszarze transportu, m.in. co to jest gestia transportowa, co to jest zezwolenie i inne.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Krzysztof Lewandowski
Kurs realizowany na semestrze VI studiów I stopnia.
Przekażemy Ci wiadomości o podstawach, sposobach oraz możliwościach kształtowania elementów środków transportu metodami obróbki ubytkowej, takich jak: obróbki skrawaniem, ścierne i erozyjne oraz najważniejszymi metodami odlewniczymi. W trakcie zajęć przedstawimy Ci narzędzia, materiały narzędziowe, parametry obróbki w poszczególnych rodzajach obróbek ubytkowych wraz ze sposobem ich doboru. Przedstawimy Ci możliwości technologicznych obróbek ubytkowych oraz zapoznamy Cię z metodologią rozwiązywania zagadnień technologicznych z zakresu obróbek ubytkowych i odlewnictwa.