{gallery}kursy/drogi/btt{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze VII studiów I stopnia.
W trakcie kursu poznasz rozwiązania techniczne decydujące o bezpieczeństwie biernym, czynnym, powypadkowym oraz ekologicznym, poznasz główne przyczyny wypadków w transporcie towarów oraz środki im zapobiegające, w tym zasady bezpiecznego mocowania ładunków. Poznasz zagadnienia związane z bezpiecznym transportem materiałów niebezpiecznych oraz łatwopsujących się. Poznasz istotę bezpieczeństwa transportu wodnego śródlądowego, transportu lotniczego oraz transportu wewnętrznego przy użyciu dźwignic. W ramach zajęć laboratoryjnych poznasz praktycznie zagadnienia bezpieczeństwa biernego pojazdów drogowych, elementy bezpieczeństwa czynnego, a także urządzenia zabezpieczające np. suwnice przed tzw. ukosowaniem oraz przeciążeniem.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Stanisław Kwaśniowski
{gallery}kursy/drogi/ckz{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze VII studiów I stopnia.
Ten kurs jest specyficzny, jest on swego rodzaju repetytorium z wielu zagadnień, o których słyszałeś na różnych innych zajęciach w okresie ostatnich dwóch lat. Przypomina Tobie najważniejsze zagadnienia, które powinieneś znać jako absolwent kierunku Transport. Przygotowuje on do egzaminu państwowego na certyfikat. Zgodnie z Prawem Unijnym, RWE 1071/20209, każda firma musi zatrudniać przynajmniej jedną osobę na kierowniczym stanowisku, która posiada certyfikat CKZ. Aby go uzyskać, trzeba zdać egzamin państwowy. Przypomnisz sobie w ramach kursu wszystko to, co jest istotne oraz poznasz jak praktycznie wygląda ten egzamin. Jeśli go zaliczysz, śmiało możesz podejść do egzaminu państwowego. Pomożemy Ci w tym.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Stanisław Kwaśniowski
Kurs realizowany na semestrze I studiów I stopnia.
Na tym kursie dowiesz się m.in. jak powstało koło, co zainicjowało rewolucję przemysłową, dlaczego powstała kolej, jakie są źródła konteneryzacji, kto wynalazł współczesny kontener, jakie są skutki zmian klimatu dla zmian środków transportu i jak zmiany klimatu powodują kryzysy ekonomiczne.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Krzysztof Lewandowski
{gallery}kursy/drogi/it{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze II studiów I stopnia.
W trakcie drogowej części kursu poznasz klasyfikację dróg i ulic oraz ich kategoryzację. Dowiesz się czym się od siebie różnią i gdzie się wykorzystuje skrzyżowania, a gdzie węzły drogowe. Przedstawione zostaną też zasady budowy dróg i mostów, ich odwadnianie (powody i sposoby) i rodzaje nawierzchni drogowych wraz z ich zastosowaniem.
Prowadząca zajęcia: dr inż. Emilia Skupień
{gallery}kursy/drogi/ladunkoznawstwo{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze VI studiów I stopnia.
To przedmiot, na którym poznasz technologie specjalizowane w transporcie ładunków, nie tylko w transporcie drogowym, ale również w kolejowym, lotniczym i morskim. Dowiesz się jak przechowywać wybrane rodzaje ładunków, jak się przygotować do przewozu, jak zabezpieczyć ładunek, jaką należy mieć dokumentację w trakcie transportu. Omówimy specjalizowany transport od przewozu mleka po transportowanie najcięższych i największych ładunków.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Mateusz Zając
{gallery}kursy/drogi/pir{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze VI studiów I stopnia.
W ramach trzech form zajęć zdobędziesz podstawową wiedze w zakresie inżynierii ruchu drogowego, w tym w szczególności w obszarze sterowania ruchem czy działaniem sygnalizacji świetlnej. Przedstawimy Ci zasady przeprowadzania badań ruchu drogowego, omówimy i nauczymy Cię korzystać z baz danych kompleksowych badań ruchu a w ramach zajęć praktycznych przeprowadzisz własne badania na wybranym skrzyżowaniu. Zajęcia seminaryjne pozwolą Ci na zgłębienie interesującego Cię tematu i podzielenie się nim z Twoimi kolegami i koleżankami. W ramach zdobytej wiedzy nabędziesz umiejętności do rozwiązywania problemów z zakresu inżynierii ruchu drogowego.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Emilia Skupień, mgr inż. Mateusz Rydlewski
{gallery}kursy/drogi/spedycja{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze V studiów I stopnia.
odczas kursu poruszymy zagadnienia związane ze spedycją w transporcie drogowym, w szczególności w zakresie międzynarodowego transportu drogowego. Dowiesz się jakie istnieją regulacje prawne związane z międzynarodowym transportem drogowym. Poznasz konwencję CMR, zastosowanie, treść listu przewozowego CMR, odpowiedzialność przewoźnika. Przedstawimy Ci karnet TIR (dowiesz się zatem dlaczego na ciężarówkę mówi się tir i... że większość tirów na polskich drogach nie ma nic wspólnego z TIR), poznasz jej definicję oraz zasady przewozu towarów pod osłoną karnetu. Przybliżymy Ci takie umowy jak: AETR, ATP.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Marcin Plewa
{gallery}kursy/drogi/st{/gallery}
Kurs realizowany na semestrze I studiów I stopnia.
W trakcie kursu dowiesz się czym jest system transportowy, z czego się składa i jaki ma to związek z praktycznym podejściem do kreowania polityki transportowej. Po tych zajęciach będziesz wiedzieć dlaczego dana gałąź transportowa działa w ten a nie inny sposób, z czego wynikają aktualne i przyszłe uwarunkowania techniczne, a także zrozumiesz, jakie znaczenie ma ekologia w projektowaniu systemu transportowego. Teoria podana w możliwie najbardziej praktyczny sposób.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Mateusz Zając
Kurs realizowany na semestrze III studiów I stopnia.
Na tym kursie jest mowa o tym jakie znaczenie ma siatka komunikacyjna dla sprawnego funkcjonowania miasta, jakie są problemy z tym abyś kupił(a) coś w sklepie, jakie są zagrożenia dla mieszkańców i infrastruktury miast wskutek zmian klimatu.
Prowadzący zajęcia: dr inż. Krzysztof Lewandowski