Studiuj z nami
NOWY TRANSPORT
od października 2023 ulepszony plan studiów

Koło Naukowe Transportu Szynowego (dawniej Miasto w Ruchu)

KNTS to koło naukowe łączące miłośników transportu szynowego. Łączy ich jedno - wspólna pasja! Koło dzieli się na część transportową i mechaniczną.

Jednym z planów części mechanicznej jest zbudowanie rzeczywistego symulatora kabiny maszynisty zawierającego elementy wnętrza lokomotywy, które zostaną sprzężone z symulatorem „Maszyna”. Główne zadanie projektu to zapis ruchu nastawnika i dźwigni hamulca w formie sygnału cyfrowego. Obecnie udało się pozyskać między innymi: nastawnik, hamulec i pulpit sterowniczy.

W ramach działalności części transportowej koła organizowane są wycieczki, konkursy oraz współpraca z firmami transportowymi. Jedną z akcji przeprowadzonych przez KNTS jest gra miejska "Uratuj Kasownik" współorganizowana z MPK Wrocław. W planach jest przeprowadzenie i opracowanie badań widoczności wyświetlaczy w wrocławskiej komunikacji miejskiej.

Opiekun: dr inż. Franciszek Restel / mgr inż. Łukasz Wolniewicz

Nowa siatka zajęć na studiach I stopnia

Przygotowaliśmy nową siatkę zajęć dla kierunku Transport. Jest to największa reorganizacja planu zajęć od czasów pojawienia się Transportu na Politechnice Wrocławskiej.

Nowa siatka zajęć jest efektem analizy setek ankiet wypełnianych po obronie, dziesiątek ankiet wypełnionych przez absolwentów Transportu, którzy od kilku lat są już na rynku pracy oraz wyników ankiet przeprowadzonych na grupie studiujących. Odbywaliśmy dziesiątki rozmów z pracodawcami, dzięki którym mogliśmy wypracować sylwetkę najbardziej pożądanego absolwenta kierunku Transport.

W programie studiów pojawiły się 22 całkiem nowe kursy obejmujące swoją tematyką takie obszary jak: kwestie ochrony klimatu w Transporcie, programowanie, budowa baz danych, systemy nadzorowania procesów transportowych w przedsiębiorstwach, systemy informacji przestrzennych, wykorzystywanie kognitywistyki w procesie szkolenia personelu z branży Transportu czy projektowanie elementów infrastruktury transportowej.

Nowa siatka to także zmiany w obecnie istniejących kursach, w tym m.in.:

• poszerzenie oferty kursów o 14 nowych bloków kursów wybieralnych (do 15), w ramach których studenci sami będą mogli wybierać zajęcia z tych obszarów, które interesują ich najbardziej,
  • zmniejszenie liczby godzin zajęć z: mechaniki klasycznej, wytrzymałości materiałów, zapisu konstrukcji, materiałoznawstwa czy metrologii,
  • zastąpienie chemii ogólnej przez kursy poruszające tematykę chemii w transporcie i emisyjności środków transportu,
  • zwiększenie liczby godzin zajęć ze spedycji, inżynierii ruchu i obsługi oprogramowania wspierającego systemy transportowe (PTV Vissum, PTV Vissim),
  • zmianie cześci form zajęć z termodynamiki, podstaw logistyki i mechaniki płynów,
  • wcześniejszemu pojawianiu się kursów o tematyce stricte transportowej, np. przesunięcie zajęć z inżynierii ruchu z semestru V na semestry III i IV czy z procesów transportowych z semestru VII na semestr V,
  • zmiany w istniejących kursach celem dostosowania ich do współczesnych realiów i potrzeb rynku pracy, np. poszerzenie tematyki kursu z ekonomiki transportu o elementy rachunku kosztów, zmiana kursu z ładunkoznawstwa w kurs szerszy, traktujący o technologii procesów ładunkowych,
  • aktualizacja listy kursów kończących się egzaminami.

Nie moglibyśmy wdrożyć nowej siatki zajęć, gdyby nie rozbudowa bazy dydaktycznej o nowoczesne oprogramowanie i sprzęt, w tym: pełnokabinowy symulator kabiny maszynisty, okulary wirtualnej rzeczywistości, programy PTV Vissum, PTV Vissim, WMS i ERP.

Legenda

wykład ćwiczenia laboratorium projekt seminarium inne formy
Cyfra w kole oznacza liczbę godzin zajęć w semestrze w ramach danej formy zajęciowej.
Egzaminem kończyć się może wyłącznie wykład. Pozostałe formy zajęciowe (oraz wykład, gdy brak jest oznaczenia "egzamin", kończą się zaliczeniem, np. kolokwium czy oddaniem pracy semestralnej).
Kolorem zielonym oznaczone są nowe kursy, których dotychczas w siatce Transportu nie było.
Poniżej przedstawiamy Wam listę kursów kierunkowych, w trakcie których poznacie specjalistyczną wiedzę z zakresu inżynierii transportu.
SEMESTR I
Systemy transportowe
Historia transportu
SEMESTR II
Transport w miastach
Zagrożenia zewnętrzne w transporcie
Środki transportu I
Infrastruktura transportu
SEMESTR III
Środki transportu II
Inżynieria ruchu I
Emisyjność środków transportu
Chemia w transporcie
SEMESTR IV
Teoria ruchu pojazdów
Dynamika i drgania w środkach transportu
Podstawy zarządzania
Transport w gospodarce
Spedycja I
Inżynieria ruchu II
Podstawy logistyki
SEMESTR V
BLOK KURSÓW: wybierz 2 z 4
Systemy przeładunku
Ubezpieczenia transportowe
Systemy transportu bliskiego i wewn.
Centra logistyczne
BLOK KURSÓW: wybierz 1 z 2
MES w analizie środków transportu
Bezpieczeństwo bierne w środkach transportu
Komputerowe wspieranie systemów transportowych I
Spedycja II
Procesy transportowe
SEMESTR VI
Systemy WMS i ERP
Systemy informacji i bazy danych przestrzennych (GIS)
Komputerowe wspieranie systemów transportowych II
Zastosowanie kognitywistyki w transporcie
Zarządzanie zasobami ludzkimi w transporcie
Projektowanie elementów infrastruktury transportowej
SEMESTR VII
Niekonwencjonalne systemy transportowe
Systemy telematyki w transporcie
BLOK KURSÓW: wybierz 2 z 3
Aspekty środowiskowe w transporcie
Koszty zewnętrzne transportu
Opakowania transportowe
Podstawy eksploatacji technicznej
Eksploatacja środków transportu
Ekonomika i rachunek kosztów w transporcie
Technologia procesów ładunkowych

Co słychać na Transporcie?

transport@pwr.edu.pl

dr hab. inż. Artur Kierzkowski, prof. uczelni
opiekun kierunku, transport lotniczy
dr hab. Agnieszka Tubis, prof. uczelni